Od kilku dobrych lat większość specjalistów oraz przedsiębiorców korzysta na co dzień z mobilnych laptopów. Pozwalają bowiem na wygodną pracę poza biurem i gwarantują w pełni satysfakcjonującą wydajność. Na uwagę zasługują zwłaszcza modele biznesowe, ponieważ z jednej strony zachwycają eleganckim designem, z drugiej zaś są ponadprzeciętnie wytrzymałe i przystosowane do obsługi wielu zadań jednocześnie.
Dobry procesor i pojemna pamięć to elementy odgrywające kluczową rolę
Podstawową pożądaną właściwością każdego laptopa biznesowego jest oczywiście szybkie działanie zapewniające optymalny komfort pracy. Odpowiada za to przede wszystkim procesor, czyli sekwencyjne urządzenie cyfrowe przeznaczone do pobierania niezbędnych danych z pamięci i interpretowania ich, a także wykonywania konkretnych nakazów użytkownika. W najbardziej nowoczesnych konstrukcjach z omawianej kategorii montowane są przeważnie sześcio- lub ośmiordzeniowe procesory Intel Core I7 o częstotliwości na poziomie 2300 MHz. Znajdziemy je m.in. w cieszących się ogromnym uznaniem klientów notebookach Lenovo ThinkPad T15g Gen 2 – więcej tutaj. Z kolei w nieco starszych sprzętach biznesowych normę stanowią jednostki Intel Core i5. Niezwykle istotnym podzespołem z punktu widzenia wydajności jest ponadto pamięć operacyjna RAM. Jeśli realizujemy standardowe czynności w postaci pisania, wysyłania maili, tworzenia prostych projektów czy oglądania multimediów, to w zupełności wystarczy 16 GB typu DDR4 z możliwością rozbudowy. W przypadku bardziej zaawansowanych zadań przyda się natomiast 32 GB albo nawet 64 GB.
Zadbajmy o bezpieczeństwo danych
Laptop biznesowy musi być również wyposażony w półprzewodnikowy, bezawaryjny dysk SSD skonstruowany w oparciu o pamięć flash, ekran IPS o rozdzielczości Full HD (szerokie kąty widzenia, bogate kolory, zapobieganie refleksom świetlnym), baterię działającą co najmniej 8 godzin bez zasilania sieciowego, dedykowaną kartę graficzną, ergonomiczną klawiaturę z wyraźnie wydzielonym blokiem numerycznym i funkcją podświetlenia, szeroki touchpad, odporną na uszkodzenia obudowę (najlepiej z aluminium, ewentualnie włókna węglowego) oraz liczne porty i złącza (USB, USB-C, HDMI, DisplayPort, Thunderbolt, czytnik SD). Na koniec warto jeszcze sprawdzić, czy urządzenie oferuje wystarczająco dobre zabezpieczenia danych umieszczonych na dysku. Wymagane rozwiązania to w szczególności czytnik linii papilarnych, czytnik SmartCard z chipem, moduł szyfrowania TPM i standardowe gniazdo Kensington umożliwiające zamocowanie linki antykradzieżowej.